• Хід заняття
  • Конспект заняття з екології для старшого дошкільного віку з використанням проблемного навчання.




    Скачати 13.36 Kb.
    Дата конвертації24.09.2018
    Розмір13.36 Kb.
    ТипТемочка

    Катерина Скоробогатова
    «Вода і її роль в житті людини». Конспект заняття з екології для старших дошкільнят з використанням проблемного навчання

    Конспект заняття з екології для старшого дошкільного віку з використанням проблемного навчання

    «Вода і її роль в житті людини»

    Конспект заняття з екології для старшої групи.

    «Вода чарівниця».

    Тема заняття: «Вода і її роль в житті людини»

    Концептуальна мета: Розвиток екологічної культури, розвиток потреби у спілкуванні з водою

    Стратегічна мета: Розвивати соціальні навички, допитливість, пізнавальний інтерес, уяву, мислення.

    Освітні завдання: Ознайомлення з властивостями води: Відсутність форми, плинність, пар - теж вода, вода може розчиняти предмети. Вода іноді потребує очищення і фільтрації. Розвивати навички проведення лабораторних дослідів.

    Проблемне питання: Що ж таке вода?

    Варіанти вирішення:

    Вода - одне з найдивовижніших речовин на планеті.

    Вода - це рідина.

    Вода не має власної форми.

    Вода може нагріватися і бути гарячою - пар.

    Вода може розчиняти одні предмети і не розчиняти інші.

    Воду можна очистити за допомогою фільтра.

    Оптимальний варіант: Воду ми п'ємо, миємося, стираємо білизну, миємо посуд, купаємося в річці, море, ванні, поливаємо рослини в квартирі, на дачі, вода необхідна тваринам, птахам, комахам, без води прожити неможливо.

    теза:

    Від водички, від водиці

    Все посмішками іскриться!

    Від водички, від водиці

    Веселіше квіти і птахи!

    Діти вмивається,

    Сонцю посміхається!

    Попередня робота:

    1. Бесіди про воду і її ролі в житті людини.

    2. Розгляд ілюстрацій на тему: "Вода".

    3. Ігри про воду: «Яка буває вода», «Розрізні картинки», «Чарівна паличка» і ін.

    4. Читання худ. Літератури. Екологічні казки: повчальні казки автора Шоригіной Т. А

    5. Ілюстрації про воду.

    6. Спостереження за водою на прогулянках.

    Устаткування для заняття: Столи буквою П, прозорі стаканчики для дослідів, відерця з водою (одна на стіл, речовини, які розчиняються у воді: сіль і цукор, і не розчиняються у воді: рослинне масло. Стаканчики з фільтром на кожного, чайник з гарячою водою, настільний фонтанчик, білі халати і пілотки у дітей, білий халат у вихователя.

    Ігрова мотивація:

    - Створення «лабораторії» для проведення дослідів з водою.

    - Вихователь - науковий співробітник інституту «Води».

    - Діти - «колеги», які будуть протягом заняття виконувати завдання, пропоновані представником інституту.

    Словникова робота:

    - Вода хлюпоче, біжить, переливається, дзюрчить; вода-рідина; вода не має власної форми;

    Вода - розчинник; фільтр; пар - це теж вода, вода холодна, тепла, гаряча, окріп, лабораторія, колеги.

    Хід заняття:

    Організаційний момент:

    - «Голос» річки (запис на касеті): «Врятуйте. Допоможіть! Колись я була найчистішою і прозорішою, а тепер в мою воду накидали стільки паперу, банок і коробок, що я задихаюся від бруду. Будь ласка допоможіть мені!".

    Ми, річка, будемо завжди твоїми друзями і якщо треба - завжди прийдемо тобі на допомогу.

    Вихователь (науковий співробітник) і діти (колеги) в білих халатах входять в зал, вітаються з гостями.

    Оголошується тема заняття, ставляться завдання: на прохання інституту будемо проводити досліди з водою, очищати воду в домашніх умовах через фільтр, виготовлений своїми руками з серветок; прийдемо до висновку як нам необхідна вода, як воду потрібно берегти і охороняти; візьмемо участь в акції: «Врятуйте річку!»

    Дітям пропонується бути колегами.

    Розвиваються особистісні якості

    Розвивати соціальні навички, пізнавальний інтерес, пам'ять, зв'язкова мова, увагу, уяву.

    Розминка для язичка, вічко, вушок, рук

    "У мене є "

    У мене є очі, щоб бачити.

    (Доторкнутися до очей.)

    У мене є вушка, щоб чути.

    (Доторкнутися до вух.)

    У мене є ніжки, щоб бігти.

    (Побігати на місці.)

    У мене є ручки, щоб ними махати.

    (Помахати руками.)

    А носик у мене тільки один.

    (Доторкнутися до свого носа.)

    У мене є язичок, щоб "здрастуйте" сказати,

    (Показати язик.)

    І рум'яні щічки, які можна полоскотати,

    (Доторкнутися до щічок)

    «Водичка»

    Водичка, водичка,

    Умою моє личко,

    Умою очі,

    Умою ротик,

    Умою носик,

    Умою вушка!

    «Колеги» займають місця в лабораторії.

    Питання №1: Перше питання, колеги, який цікавить науково - дослідний інститут: Що таке вода? Розглянемо воду в настільному фонтані.

    - Що можна сказати про воду, за якої ми спостерігаємо.

    Відповіді: хлюпається. Дзюрчить. Переливається, біжить, ллється, тече.

    - Що ж таке вода?

    Висновок 1: Вода - це рідина.

    Питання №2: Наступне питання, колеги, який цікавить науково - дослідний інститут: Чи має вода форму.

    Припущення перевіряються досвідом з водою: просто ллють воду і приходять до висновку, що в даний момент вода не має форми, (власної форми).

    Далі воду наливають в ту ємність, яка знаходиться у кожного на столі (чашечка, стаканчик, блюдце, кухлик.).

    Відповіді: вода не має власну форму, вона приймає форму того предмета, в який її наливають.

    Висновок 2: вода форму не має.

    Розвиваються особистісні якості і когнітивні процеси

    Розвивати навички проведення лабораторних дослідів,

    образне мислення, координація рухів, активність, самостійність, витримка.

    Физкультминутка. «Річка»

    До річці швидко ми спустилися,

    Нахилилися і вмилися.

    Один два три чотири!

    Ось як славно освіжили!

    А тепер попливли дружно,

    Робити так руками потрібно:

    Разом - раз, це - брас.

    Однією, інший - це кроль.

    Всі як один пливли, як дельфін.

    Вийшли на берег крутий

    І вирушили додому.

    Питання 3: Наступне питання, колеги, який цікавить науково - дослідний інститут: В якому стані буває вода? (в річці, холодильнику, гарячому чайнику).

    Досвід з чайником

    Розвиваються особистісні якості і когнітивні процеси

    Візуальний канал сприйняття, спостережливість, пізнавальний інтерес, зв'язкова мова

    Спостереження за водою в чайнику, коли йде процес нагрівання.

    Що відбувається.

    Відповіді: вода булькає дуже сильно, т. К. Нагрівається.

    Відкрити кришку чайника, в якому окріп.

    Питання: що відбувається - наливали воду, а що з'явилося?

    Відповіді: пар.

    Над парою потримати дзеркало - воно запітніло. учасники експерименту проводять пальцем по дзеркалу і переконуються, що це вода.

    Питання: так що ж таке пар?

    Відповіді: Пар - це теж вода, тільки сильно нагріта.

    Висновок 3: тепла, холодна, гаряча - по-іншому окріп. (Відзначити - окріп - це небезпечно).

    Гра «Вода добре - чому. Вода погано - чому ».

    Відповіді: 1. Воду ми п'ємо, миємося, стираємо білизну, миємо посуд, купаємося в річці, море, ванні, поливаємо рослини в квартирі, на дачі, вода необхідна тваринам, птахам, комахам.

    Висновок: без води прожити неможливо.

    Відповіді: 2. Не вмієш плавати - можна потонути, нап'єшся холодної води з холодильника - можна захворіти, проллєш воду на підлогу і не помітиш - можна отримати серйозну травму, якщо дуже багато поливати рослини, вони можуть загинути, під час повені вода все руйнує на своєму шляху.

    загадки:

    Білий камінь у воді тане, (цукор).

    У воді народитися, води боїться, (сіль).

    Жовте, а не сонце, ллється, а не вода,

    На сковороді піниться, бризкається і шипить. (масло).

    досліди

    Питання №4: Наступне питання, колеги, який цікавить науково -дослідний інститут: що станеться з сіллю і цукром, якщо їх покласти в воду.

    Досвід: наливаємо воду в склянки з сіллю і цукром, розмішуємо ложечкою.

    Висновок 4: вода розчинила сіль і цукор - вона розчинник.

    Питання №5: Наступне питання, колеги, який цікавить науково - дослідний інститут: А чи всі речовини можуть розчинятися у воді.

    Досвід: в воду налити масло і поспостерігати.

    Відповідь: масло плаває на поверхні води, воно не розчинилося.

    Висновок 5: одні речовини розчиняються у воді, а інші ні.

    Питання №6: Наступне питання, колеги, який цікавить науково - дослідний інститут: чи можна пити таку воду.

    Висновок 6: немає, т. К. Вона брудна. Її можна очистити за допомогою фільтра, який ми приготували заздалегідь.

    Досвід: воду, в якій масло, виливаємо в стаканчик з фільтром.

    Що ми бачимо: масло залишилося на поверхні фільтра, а в стаканчику з'явилася чиста вода.

    Висновок 7: Воду можна очистити через фільтр.

    Отже, ми дізналися найпростіший спосіб очищення води, але з фільтрованої водою ми зустрічаємося кожен день. Вода, яка надходить до нас в квартири теж фільтрована, але її очищають Не такі фільтри; як виготовили ми, а великі і складні. Вода нам потрібна скрізь, без неї ми не можемо прожити ні дня.

    Як потрібно ставитися до води.

    Відповіді: берегти - закривати кран, коли вимив руки.

    Охороняти - не кидати сміття, коли на природі, то пам'ятати всіх правил поведінки.

    голос річки

    Побажання Річки: Я хочу, щоб моя вода була найчистішою і прозорішою.

    - Нехай в моїй воді завжди хлюпається риба.

    - Нехай метелики і бабки завжди граються над моєю водою.

    - Хай сонечко завжди відображає в мені свої яскраві промінчики.

    Питання: як можна надати допомогу річці.

    Відповіді: просто взяти і очистити її від сміття.

    Всі підходять до «річці» і активно починають збирати сміття в пакет. Коли сміття зібрано все милуємося красою чистою, річкової води, говоримо річці добрі напуття і побажання.

    Розвиваються особистісні якості і когнітивні процеси

    Сприйняття, уяву, образне мислення, довготривала пам'ять, пізнавальний інтерес, зв'язкова мова, кмітливість, координація рухів, витривалість, сміливість, рішучість, самостійність.

    Підсумок: Вода - одне з найдивовижніших речовин на планеті.

    Які нові властивості води, колеги, ви сьогодні дізналися

    Відповіді: Вода - це рідина.

    Вода не має власної форми.

    Вода може нагріватися і бути гарячою - пар.

    Вода може розчиняти одні предмети і не розчиняти інші.

    Воду можна очистити за допомогою фільтра.

    Дійсно, без води ми не можемо пожити на землі, воду треба берегти і охороняти.

    Вручення дипломів-крапельок за досягнення в галузі вивчення властивостей води і солодких подарунків за виконану роботу.

    Розвиваються особистісні якості і когнітивні процеси

    Розвивати соціальні навички, пізнавальний інтерес, візуальний, кінестетичний канали сприйняття, уяву, естетичний смак, позитивні емоції.

    Використана література:

    1. Т. І. Бабаєва, А. Г. Гогоберидзе, З. А. Малахова Дитинство. Орієнтовна основна загальноосвітня програма дошкільної освіти. Санкт-Петербург Дитинство-Прес 2011р.

    2. Т. М. Бондаренко Комплексні заняття в старшій групі дитячого садка. ТЦ «Учитель» Воронеж 2006р.

    3. О. А. Воронкевич Ласкаво просимо в екологію! Санкт-Петербург Дитинство-Прес 2011р.

    4. О. А. Воронкевич Ласкаво просимо в екологію! Санкт-Петербург Дитинство-Прес 2011р.

    5. О. В. Дибіна, Н. П. Рахманова, В. В. ЩетінінаНеізведанное поруч. Творчий центр Москва 2010р.



    Скачати 13.36 Kb.

    Головна сторінка
    Контакти

        Головна сторінка



    Конспект заняття з екології для старшого дошкільного віку з використанням проблемного навчання.

    Скачати 13.36 Kb.