Олена Пинигина
Конспект заняття з циклу «Витоки» для дітей молодшої групи «Їдемо в гості до бабусі Марії»

Мета: Залучення дітей дошкільного віку до витоків російської народної культури.
завдання:
- створити умови для знайомства дітей з національно-культурними традиціями російського народу;
- сприяти розвитку образного мислення шляхом залучення до рідної культури за допомогою музейних експонатів.
Хід заняття:
Вихователь: Хлопці, чи не поїхати нам в гості до бабусі Марії? Наша бабуся живе в селі і пішки туди не дійти. Як ви думаєте, на чому можна поїхати в село? (варіанти відповідей дітей)
Діти «їдуть на поїзді в село». І зупиняються біля хати.
Вихователь: Ось ми і приїхали. Хлопці, подивіться, який гарний будинок. Раніше, будинки в селі називалися хатами. Будували їх з товстих колод, а дах крили соломою.
Варто хата рівна, тепла.
Будинком жити - ні про що не тужити.
Будинком жити-НЕ козуб шити.
Будинок вести - НЕ постоли плести.
- А живе в нашій хаті бабуся Марія.
Господарочка в будинку, що оладок в меду.
Вона прибирає, вона подавала.
Одним-одна за всіх відповідає.
Виходить господиня в російській народному костюмі.
-Здравствуйте, гості дорогі:
Дай Бог того хто в нашому будинку, -
Дорогим гостям, милим детушкам.
Наділив би вас Господь І жітьyoм, і буттям і здоров'ячко. Вихователь: Хлопці, подивіться, як одягнена бабуся Марія. Розглядають костюм господині бабусі Марії. -Це сорочка, зверху на сорочку одягнений розшитий сарафан. На голові головний убір, який називається кичка. На ноги в старовину взували постоли, інший взуття не було. Раніше всі жінки в селах ходили в такому одязі, а зараз так одягаються тільки на святкові вистави або гуляння.

-А тепер давайте подивимося, що ж знаходиться в хаті (Входять в хату)
-Це скриню. У давні часи в ньому зберігали одяг. Зараз ви свій одяг зберігайте в шафі, а раніше її акуратно складали в скриню. Вихователь звертає увагу дітей на російську піч. -Хлопці, хто знає, що це? Для чого потрібна піч в хаті? - Правильно, раніше не було газових і електричних плит для приготування їжі. У сільській хаті обов'язково стояла російська піч. Її складали з цегли, обмазували глиною і білили крейдою. -Растаплівалі піч дровами. У печі варили щі та кашу, пекли хліб та пироги. За допомогою печі люди не тільки готували собі їжу. Тепло, яке йшло від печі прогрівало хату. А якщо захворієш, можна лягти спати на піч, на спеціальне місце-лежанку. Всю ніч піч буде віддавати своє тепло хворому і хвороба пройде.
Ой, ти пічка-пані,
Допоможи нам, бояриня!
Ти звари, випечеш, обігрій, хай засяє над,
Полікуй і спаси, в будинок багатство неси.

Вихователь: Господарочка, розкажи нам, будь ласка, як можна в печі готувати їжу, пекти хліб та пироги.
Господарочка розповідає:
- Спочатку треба з'їздити в ліс, нарубати дров, привести в село; наколоти дрова, щоб вийшли маленькі полінця; потім тільки розтопити піч; щоб дрова краще розгорілися, їх треба ворушити коцюбою (показує).Як піч розтопиться, можна варити кашу і щі, пекти хліб та пироги.
Поки я вас, діточки, чекала в гості, зварила кашу. Зараз я вас пригощу. Чугунок з кашею гарячий, щоб не обпекти руки, я його з печі вийму рогачем (показує рогач, виймає з печі чавунець з кашею)

-Рассажівайтесь, хлопці, по крамницях, зараз я пригощу вас смачною кашею. Ось мисочки глиняні, ложки дерев'яні, розписні.
Бабуся Марія накладає в мисочки з чавунця кашу і пригощає гостей.
Хлопці, після частування, дякують господиню. (- Спасибі, бабуся, дуже смачна кашка)
Вихователь каже, що всім дітлахам вже пора повертатися в групу.
-В гостях добре, а вдома краще.
Живи, хата здорово, живи багато!
Дай тобі Боже, що і нам теж!
Мірку жита, шматок сала.
Корець яєць, та й цього мало.
Бабуся Марія: - До побачення, детушки! До побачення, милі! Всього вам всім самого доброго.
Вихователь і діти «сідають в поїзд» і їдуть до себе в групу.