• Хід НСД
  • Конспект НСД «Наша планета Земля»




    Дата конвертації05.09.2019
    Розмір8.55 Kb.
    ТипТемочка
      Навігація по даній сторінці:
    • Хід НСД

    Аніні Яптик
    Конспект НСД «Наша планета Земля»

    Конспект НСД по експериментальної діяльності в старшій групі.

    Тема: «Наша планета Земля»

    Мета: Сформувати у дітей елементарні уявлення про Землю.

    завдання:

    Освітні: Розвивати пошуково-дослідницьку діяльність, за допомогою досвіду підтвердити кулястість Землі і чому на Землі відбувається зміна дня і ночі.

    Формувати вміння обстежити предмет і експериментувати з ним, виділяючи виражені якості і властивості;

    Ознайомити дітей з властивістю магніту притягувати металеві предмети;

    Розвиваючі: Розширити знання дітей про планету Земля, її будову, силі тяжіння;

    Розвивати здатність дітей вести цілеспрямовану діяльність по знаходженню предметів, які притягаються до магніту;

    Розвивати розумові операції, вміння робити висновок;

    Зацікавити дітей практичною діяльністю.

    виховні:

    Виховувати самостійність, чуйність, почуття колективізму.

    Хід НСД:

    організаційний момент

    (Діти стоять біля вихователя)

    вихователь:

    - Сьогодні вранці, коли я йшла в дитячий сад, чула, як щебечуть птахи, бачили як тане сніг, біжать струмки. І я подумала, як природа цікаво влаштована! Після зими прийшла весна, потім настане літо, після літа - осінь, потім - знову зима. Не можу зрозуміти, чому так буває з року в рік?

    - Хлопці, а ви, як думаєте, чому відбувається зміна пір року? (Передбачувані відповіді дітей, вихователь вислуховує відповіді дітей, робить висновок)

    - Молодці.

    Наша планета Земля поділена на два півкулі. Назвіть їх. (Північне і Південне). За рік шлях Землі навколо Сонця становить майже мільярд кілометрів. Земна вісь розташована злегка похило по відношенню до орбіти (показує слайди). І через це, Північна і Південна півкулі висвітлюються Сонцем протягом року з різною силою. Це і є причиною того, що в наших широтах існує чотири пори року.

    Увага на екран (відео уривок зі зміною пір року)

    - А які ще зміни відбуваються на Землі? (На нашій планеті відбувається зміна дня і ночі)

    Експеримент: Беремо шматочок пластиліну і катаємо куля - це планета Земля. Зубочисткою проколюємо куля по центру - це вісь Землі. Насправді вісь у Землі невидима, уявна. А зараз розкрутимо куля, утримуючи його за кінець палички. Ось так і обертається наша планета Земля. Подивіться на свій макет Землі: у верхній точці, де вісь входить в Землю, знаходиться північ, Північний полюс, в нижній точці, де вісь виходить, Південний полюс. Схід знаходиться праворуч від півночі і півдня (показ, захід у протилежному боці від сходу, покажіть де?

    Сонце сходить вранці на сході, піднімається днем ​​на небосхилі, а потім опускається на заході за горизонт. А ви замислювалися, де ночує сонце? Куди воно ховається вночі? (відповіді дітей). Ви висловили багато припущень, а щоб дізнатися, яке з них вірне, ми ще трохи поекспериментуємо.

    Експеримент (Діти стоять навколо столів) Для цього нам необхідні: яблуко, свічка, два прапорці білий і червоний. Палаюча свічка буде Сонцем, яблуко- наша планета Земля, а прапорці будуть зображувати будинки. Отже. Половина яблука освітлена, половина темна. У білому домі зараз день, в червоному ніч в самому розпалі, там все сплять. Повернемо планету так, щоб білий будинок зник, а червоний з'явився на світлі, тут настав ранок. Який час доби настав в білому домі?

    Діти: Вечір.

    В: Земля не стоїть на місці, вона постійно обертається навколо своєї осі. Ось вона ще повернулась, в червоному будиночку - день, а в білому (ніч)

    Повернемо ще нашу планету. Що ми бачимо? (відповіді дітей) Ось так наша іграшкова планета зробила один повний оберт навколо своєї осі. Хлопці, а ви знаєте, як називають день і ніч разом, одним словом?

    Діти: Доба.

    В: Правильно. Є таке прислів'я: «День і ніч - доба геть». А скільки частин в добі? (чотири).

    - От цікаво, Земля обертається, а дерева, люди, будинки не падають, водойми теж залишаються на місці ... Як ви думаєте, чому? (Діти висловлюють припущення про силу тяжіння Землі) Все правильно. Причиною тому, що ми не падаємо, є сила земного тяжіння, адже Земля - це гігантський магніт. Вона притягує до себе предмети і всіх людей, які на ній є. На Землі, в природі зустрічаються магніти у вигляді шматків каменю. Це магнітний залізняк - магнетит. (Вихователь показує дітям магніт) Він отримав свою назву від гір і місцевості Магнісія в Малій Азії, де в давнину були виявлені поклади магнетиту. На багатьох мовах світу слово «магніт» означає «люблячий» за його здатність притягувати предмети. А ось які предмети він притягує, ми з'ясуємо, коли проведемо досліди.

    Физминутку

    Багато незвіданого на шляху. (Діти ходять по колу)

    Перш, ніж досліджувати - подивись. (Зупиняються, дивляться в далечінь,

    піднісши руку до чола)

    З камінчика на камінчик мчимо щодуху. (Діти перестрибують з ноги на ногу)

    Стрибаємо вище ми, немов м'яч. (Стрибки на місці)

    Прірви і вибоїни на шляху своєму (Діти, взявшись за руки, виконують

    випади в середину кола)

    ми подолаємо, через них пройдемо.

    Чи немає тут небезпеки попереду? (Зупиняються, дивляться, то в

    одну, то в іншу сторону,

    піднісши руку до чола)

    Нам перевірити треба б на шляху.

    Дружно по Землі своєї ми йдемо, (Йдуть по колу, взявшись за руки)

    Може, сто щось нове тут знайдемо?

    Досвід №1.

    вихователь:

    - На столах лежать предмети з різних матеріалів. Назвіть їх і скажіть, з чого вони зроблені. (Діти перераховують предмети: шматок тканини, дерев'яна паличка, скляну кульку, металева кришка, пластмасовий ковпачок, камінь, папір). А тепер, візьміть магніт і піднесіть його по черзі до всіх предметів і визначте, чи всі предмети магніт притягує.

    (Діти виконують завдання)

    - Хлопці, розкажіть, які результати, ви, отримали? (Відповіді дітей)

    Вихователь, узагальнюючи відповіді дітей, робить висновок:

    - Магніт притягує тільки залізо. Виявляється, не всі блискучі предмети зроблені з заліза.

    Досвід №2.

    вихователь:

    - Властивості магніту, часом, здаються мало не чарами. Як, ви, думаєте, що станеться, якщо взяти два магніти і піднести їх один до одного? (Висловлювання дітей) Давайте перевіримо. З'єднайте магніти спочатку однією стороною, потім інший. (Діти працюють в парах)

    - Що, ви, помітили? (Відповіді дітей) Якщо взяти два магніти і піднести їх один до одного, то виявиться, що вони одним кінцем притягуються, а іншим відштовхуються. Один кінець називається «південним» або позитивним полюсом і позначається знаком «+», а інший - «північним» або негативним полюсом магніту і позначається знаком «-». Магніти притягуються один до одного різнойменними полюсами плюс до мінуса, а відштовхуються однойменними.

    Досвід №3.

    вихователь:

    - Хлопці, з попереднього досвіду, ми дізналися, що навколо магніту існує якась сила, яка змушує його то притягати, то відштовхувати предмет. Це називається «магнітним полем». Ми можемо його відчути, але не можемо побачити. Як же його зробити видимим? (Відповіді дітей) Дуже просто. Потрібно насипати на аркуш паперу металеві тирса. Якщо піднести знизу паперу магніт, тирса «оживають». Подивіться. (Вихователь показує досвід). Вони настовбурчуються, нащетинюються, малюють «морозні візерунки». А якщо покласти магніт повністю під металеву тирсу, можна помітити, що всі вони розташуються навколо магніту за певними лініях. Це і є лінії магнітного поля.

    Вихователь: - Хлопці, вам сподобалося ставити досліди? (Так

    Що ви можете розповісти про Землі.